Ako vybrať webkameru?

Externé webkamery nám uľahčujú online komunikáciu s rodinou, priateľmi, kolegami či spolužiakmi. Či už sa plánujete zúčastniť pracovných videokonferencií, streamovať hry alebo iba chatovať s priateľmi, poradíme vám na aké parametre sa pri výbere webkamery zamerať.

Externé webkamery nám uľahčujú online komunikáciu s rodinou, priateľmi, kolegami či spolužiakmi. Či už sa plánujete zúčastniť pracovných videokonferencií, streamovať hry alebo iba chatovať s priateľmi, poradíme vám na aké parametre sa pri výbere webkamery zamerať.

Doba čítania 3 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Rozlíšenie webkamery

Rozlíšenie udáva počet obrazových bodov (pixelov), bodov na šírku a na výšku. Čím vyššie je rozlíšenie, tým viac detailov webkamera zaznamená. Štandardom sa stalo rozlíšenie Full HD, špičkové webkamery sa chvália ešte jemnejším 4K rozlíšením, naopak u najlacnejších webkamier sa stretnete s HD rozlíšením. Ak hľadáte webkameru pre profesionálnu tvorbu alebo dôležitú firemnú komunikáciu, odporúčame aspoň Full HD rozlíšenie.

Rozlíšenie obrazovky

Počet pixelov

Pomer strán

4K

4 096 × 2 160

17:9

Ultra HD

3 840 × 2 160

16:9

Full HD

1 920 × 1 080

16:9

HD

1 280 × 720

16:9

VGA

640 × 480

4:3

Okrem videa dokážu webkamery zhotovovať aj fotografie. Ich rozlíšenie je často úzko späté práve s rozlíšením videa. Na zachytenie 4K videa je potrebný snímač s rozlíšením cca 8 megapixelov, najmenej také bude teda aj rozlíšenie fotiek.

Uhol záberu

Zorný uhol webkamery určuje, koľko priestoru je kamera do záberu schopná vtesnať. Na veľké videokonferencie o viacerých ľuďoch odporúčame kamery so záberom cez 100°, pre záber jedného človeka postačí menší uhol okolo 80°.

Mikrofón

Väčšina webových kamier je vybavená aj zabudovaným mikrofónom. Jeho kvalita bude zodpovedať cene kamery, u drahších Full HD a 4K kamier možno predpokladať veľmi dobrý zvukový záznam. Profesionáli aj napriek tomu pravdepodobne siahnu po externom mikrofóne.

Snímková frekvencia

Na tento údaj by sa mali zamerať najmä profesionálni tvorcovia videí. Pokročilé webkamery vedia zachytiť video pri 60 snímkach za sekundu. Takýto záznam pôsobí živšie a je možné ho spomaliť na polovičnú rýchlosť bez straty plynulosti. Bežnému užívateľovi postačí 25 alebo 30 snímok za sekundu, ktoré zvládne zachytiť prevažná väčšina webkamier

Clona / Svetelnosť objektívu

Vypovedá o schopnostiach záznamu v horších svetelných podmienkach a tiež o miere rozostrenia pozadia. Čím svetelnejší objektív je, tým viac svetla prepustí na snímač a tým menej šumu bude v obraze za šera. Webkamera s väčšou svetelnosťou vás zároveň výraznejšie oddelí od pozadia. Menšie číslo tu znamená lepšie výsledky (f/2.0 je lepšie ako f/2.8). Pokiaľ budete webkameru používať v šere, odporúčame zaobstarať model, ktorý je vybavený svetlom alebo nočným režimom.

Možnosti uchytenia

Väčšina webkamier sú malé a kompaktné zariadenia vážiace iba pár desiatok gramov. Ľahko ich môžete uchytiť na monitor alebo za veko notebooku. Niektoré majú tiež závit na uchytenie na stojan.

Ďalšie vlastnosti webkamier

  • Autofocus zaisťuje, že aj keď sa budete pohybovať, tak objektív zostane zaostrený na tvár.

  • Optický zoom približuje v rovnakej kvalite obrazu a je doménou drahších modelov.

  • Digitálny zoom zhoršuje kvalitu obrazu pri priblížení a nájdete ho u väčšiny bežných webkamier.

  • Potlačenie okolitého hluku dovolí telefonovať aj v rušnejšom prostredí.

  • Diaľkový ovládač umožní pohodlné ovládanie kamery aj z väčšej vzdialenosti.

  • Krytka kamery príde vhod, ak nechcete kameru odpájať alebo upratovať, ale chcete mať istotu súkromia.