Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Webkamery

Ako vybrať webkameru?

Predtým ako sa pustíte do výberu webkamery, zamyslite sa, ako chcete webkameru využívať. Chcete ju používať na videokonferencie alebo s jej pomocou monitorovať priestor? Aký kvalitný obraz potrebujete? Budete ju používať za dobrého osvetlenia? A koľko peňazí chcete za ňu minúť?

Webkamery najznámejších značiek: Creative, Genius, Logitech, Microsoft

Webkamery do 20,- Eur

Na čo chcem webkameru používať?

Webkamery slúžia na digitálne snímanie obrazu za účelom prenosu obrazu prostredníctvom internetu. Podľa toho, ako a kam chcete obraz prenášať, sa dajú použiť rôzne webkamery.

Koľko magapixelov potrebujem - rozlíšenie?

Tak isto ako na fotoaparátoch aj na webkamerách sa uvádza rozlíšenie, v ktorom snímajú obraz. Čím vyššie rozlíšenie, tým vyššia kvalita obrazu a tiež vyššia cena webkamery. Závisí od Vás, aký kvalitný obraz potrebujete. Na komunikáciu s kamarátmi bude stačiť 0.1 či 0.3 MP. Ak však chcete prevádzkovať profesionálne videokonferencie, odporúčame čo najvyššie rozlíšenie.

Potrebujem vstavaný mikrofón?

Ak chcem webkameru využívať len na snímanie obrazu, mikrofón samozrejme nepotrebujem. Ak chcem súčasne s obrazom snímať aj zvuk (najčastejšie pri videokonferenciách), môžem použiť aj iný mikrofón ako vstavaný (napr. mikrofón zabudovaný v notebooku).

Aké rozhranie má webkamera používať?

Webkamery používajú rozhranie buď USB 1.1 alebo USB 2.0, ktoré ponúka vyššiu prenosovú rýchlosť. U webkamier s vyšším rozlíšením je vyššia prenosová rýchlosť nutná a USB 2.0 je tu tiež samozrejmosťou. Ak nejaká webkamera používa USB 1.1, potom je to preto, že je pre túto kameru postačujúca.

Aký snímač by mala mať kamera?

Existujú dva druhy snímačov: CMOS a CCD. Všeobecne platí, že CCD je kvalitnejší a používa sa vo webkamerách s vyšším rozlíšením.

Dnes už obidva druhy snímačov dosiahli veľmi vysoké kvality obrazu, ale každý typ má isté výhody a nevýhody:

CCD snímače majú lepšiu svetelnú citlivosť, čo sa prejaví v lepšej kvalite obrazu pri zlom osvetlení. Sú ale drahšie a nevýhodou je, že ak sa v zábere objaví veľmi svetlý objekt (ako priame slnečné svetlo), môže sa CCD snímač čiastočne roztiecť, čo vytvorí pruhy pod a nad objektom.

CMOS snímače sa nehodia pre vyššie rozlíšenie, ale umožňujú vytvoriť menšie webkamery s nižšou cenou. Hlavnou nevýhodou je zlá citlivosť na svetlo. Táto nevýhoda nie je problémom v prípade, že budete webkameru používať pri dobrom osvetlení, ale ak máte zle osvetlené prostredie, môže byť rozdiel v kvalite obrazu zreteľný. Výsledkom je veľmi tmavý obraz plný šumu.

Akú potrebujem rýchlosť snímania videa?

Rýchlosť snímania videa určuje, koľko snímok za sekundu je webkamera schopná spraviť. Pre videokonferencie je potrebné ideálne 30 FPS. Ak chceme webkameru používať na monitorovanie okolia, postačí nám 15 FPS alebo aj menej.

Môžem webkameru používať pri zlom osvetlení?

Na to, aby kamera urobila kvalitný záznam, je dôležité dobré osvetlenie. Ak budete webkameru používať v šere, odporúčame zakúpiť model, ktorý je vybavený svetlom alebo nočným režimom.

Aké rozšírené funkcie a príslušenstvo webkamier môžem očakávať?

Rozšírené funkcie

Dnešné webkamery často ponúkajú rôzne doplnkové funkcie, ktoré nám uľahčia a spríjemnia ich používanie. Medzi najčastejšie funkcie patrí digitálny zoom, možnosť fotiť fotografie vo zvýšenom rozlíšení alebo automatické zameriavanie tváre.

Príslušenstvo

Súčasťou balenia býva inštalačné CD, na ktorom nájdete manuál a ovládače. Súčasťou môže byť prípadne aj nejaký ďalší software alebo slúchadlá.Vybrať webkamery podľa parametrov

Porovnať webkamery